Bebek Mamaları Nasıl Hazırlanır? Çok kıymetli bebeklerimiz için her şeyin en güzelini hazırlamak isteriz. Hem doğal hem de içimize sinmesi için evde de harika bebek mamaları yapabiliriz.

Çok kıymetli bebeklerimiz için her şeyin en güzelini hazırlamak isteriz. Hem doğal hem de içimize sinmesi için evde de harika bebek mamaları yapabiliriz. Sadece dikkat etmemiz gereken bazı hususlar hepsi bu.

  • Mamaları hijyenik ortamda yapmalıyız.
  • Mamaları ufak ve kapaklı mama kaplarında buzdolabında saklayın ve çok bekletmeden tüketin.
  • Meyveleri soyarak çekirdeklerini çıkartın.
  • Sebzeleri ve elma gibi sert meyveleri soyun ve pişirin.
  • Vitamin ve mineralleri maksimum ölçüde korumak için fırında ya da buharda pişirmeyi tercih edin.
  • Pişirdikten sonra malzemeleri püre haline getirin.


Şimdi birkaç tane sağlıklı bebek maması tarifi de verelim.

Meyveli bebek maması: Elma, kayısı, armut, şeftali, muz gibi mevsim meyvelerinden birini seçip 2’şer dilim soyup yumuşaması için buharda pişirin. Ezip püre haline getirdikten sonra içine pekmez, ceviz ve fındık ezmesini ekleyerek bebeğinize yedirebilirsiniz.

Sebzeli bebek maması: 1 orta boy haşlanmış patates, 1 orta boy haşlanmış kabağın yarısı, 1 küçük haşlanmış havuç, 3 adet haşlanmış taze fasulyeyi haşladığınız sebze suları ile birlikte blenderdan geçirdikten sonra bebeğinize yedirebilirsiniz.

Bakliyatlı bebek maması: Birer fincan kadar yeşil ya da kırmızı mercimek, pirinç, bulgur ve buğdayı haşladıktan sonra ve 1 orta boy haşlanmış patates ve bir fincan süt ile birlikte blenderdan geçirin. Besleyici değeri yüksek olan bu mama bebeğiniz için gerekli olan tüm vitaminleri içerdiğinden sağlıklıdır.

Bebeğiniz 1 yaşına gelene kadar bal, domates, narenciye, çilek, yumurta, pancar, şalgam, ıspanak, yeşil yapraklı sebzeler vermemeye özen gösterin.Etiketler : Bebek Mamaları Nasıl Hazırlanır?