Hepimizin çocukluk döneminde geçirdiği birtakım hastalıklar olmuştur. Kimimiz çocukluk döneminde, kimimiz ise yetişkinliğinde türlü türlü bulaşıcı enfeksiyonlar yüzünden çeşitli rahatsızlıklara maruz kalmışızdır. Özellikle çocukluk çağında (0 – 12 yaş) hastalıkların ve fiziksel şikayetlerin sıkça yaşandığı görülmektedir. Hastalıklar hepimizi etkilese de çocuk ve bebek hastalarda durum biraz daha farklıdır.
Ne yazık ki ülkemizde çocuk hastalar, hastalığa yenik düşüp ilk yaşına basmadan daha hayatını kaybedebilmektedirler. Bazı sonuçlarda ise çocuk felci gibi kalıcı defektler, insanların ömür boyu sağlıksız kalmalarına sebep olmaktadır. Ülkemizde gerek eğitimsizlik, gerek yetersiz bilgilenme bakımından anne babalar, çocuklarına gerekli müdahalelerde bulunamamaktadırlar.
Erken teşhisin önemli olduğu kimi hastalıklarda görmezden gelinen, yok sayılan ya da ciddi alınmayan bazı hastalıklar, erken teşhisin son derece önemli olduğu anlarda katlanarak daha yüksek seviyeye ulaşırlar. İlk bulgularla beraber hastalıklar zamanında doktor tarafından tetkik edilmeli ve doğru bir yol izlenmelidir. Kişinin bünyesinde meydana gelen acı ve ağrı veren bedensel ve ruhsal uyarılara hastalık deriz. Çevresiyle bir bütün halinde yaşayan insanoğlu, çevre koşullarının bozulması durumunda sağlık bakımından olumsuz yönde etkilenir. Yaşadığımız çevre sorunları (su kirliliği, hava kirliliği, hızlı sanayileşme, tarım alanlarının giderek azalması gibi etkenler) çocuklarımızla beraber bizi de olumsuz yönde etkilemektedir. 1 yaşına kadar çocuklarda bağışıklık sistemi, yetişkinlerde olduğu kadar kuvvetli değildir. Bu nedenle, çocukluk dönemi hastalıkları daha zahmetli ve zor atlatılır. Her rahatsızlık, bağışıklık sistemine bir saldırıdır ve çocukların bağışıklık sistemleri henüz tam bir yetkinlikle çalışmadığından ister ufak ister büyük bir hastalık olsun, ekstra ihtimam ve ilgi gösterilmelidir. Bu yüzden yeni doğan bebeklerde özellikle ilk 3 gün anne sütü hayati önem taşımaktadır. Anne sütünün bağışıklık sistemine doğrudan bir etkisi vardır. Bu nedenle bebeklerin ve çocukların hastalıklara karşı savaşında anne sütü, hiçbir surette ihmal edilmemelidir.
Emzirme döneminde annenin sağlıklı beslenmesi ve anne sütünün içinde bulunan antikorlar, bağışık sistemini hayata ve mikroplara karşı güçlü hale getirmektedir. Çocuklar söz konusu olduğu zaman, hastalıklar daha dikkatli gözlemlenmelidir. Çocukların oyun alanlarından beslenme şekillerine kadar bir program yapılmalı, o program kontrollü bir şekilde uygulanmalıdır. Çocuklar öz bakım becerisi yönünden yeterli olmadıkları için çocukluk çağında yakalanan hastalıklar, daha fazla önem arz eder ve yetişkin bakımına ihtiyaç duyulur. 1 yaşından sonra çocukların vücutları, anne sütünün de katıksız yardımıyla kendini savunmaya başlar. Felç veya ölümle sonuçlanan çocukluk hastalarında aşı, hayati önem taşımaktadır. 


Etiketler : Çocuk Hastalıkları